Pojďte se s námi podívat na revoluční změny, které se odehrávají v jihočeských nemocnicích.
CHCI VĚDET VíC„U nás vlastně celá přednemocniční péče začíná. Naší hlavní činností je přijetí výzvy tísňového volání na lince 155. Volání musíme vytěžit. Musíme získat informace, co se vlastně děje a na základě těch informací operátor přiřazuje příslušnou naléhavost, prioritu a samozřejmě k tomu příslušnou odbornou posádku záchranky. Podle mě je nejdůležitější pro tuto pozici zachovat klid a rozvahu, umět poslouchat volajícího, co mi říká a samozřejmě mít odborné znalosti,“ říká vedoucí NLZP zdravotnického operačního střediska, Mgr. Martina Dupalová.
„Jsme specifičtí tím, že máme skutečně velké množství základen a posádek na velice širokém území. Lékaři záchranné služby ošetřují pacienty ve všech oborech medicíny, od očního lékařství po gynekologii. Pak tu jsou neurologičtí pacienti s cévními mozkovými příhodami, s ischemickou chorobou srdeční a pochopitelně i úrazové diagnózy. Skutečně, na co si vzpomenete, to musí pracovník záchranky znát a musí se k tomu umět postavit,“ říká ředitel jihočeské záchranky, MUDr. Marek Slabý, MBA, LL.M.
V posledních letech se umělá inteligence (AI) stává klíčovým pomocníkem v diagnostice a léčbě nemocí. Vedle toho ale našla uplatnění také v hledání rizik pooperačních infekcí.
CARE BOT je český projekt, který využívá umělou inteligenci k analýze rentgenových snímků plic. Nasadili ho v táborské nemocnici a jeho hlavním cílem je urychlit diagnostiku a zlepšit péči o pacienty. Díky pokročilým algoritmům dokáže CARE BOT rychle identifikovat nádory, záněty a plicní onemocnění.
V Nemocnici Prachatice zase pokročilý program od japonské značky Canon pomáhá vyhodnocovat CT screeningová vyšetření plic. Program z provedených CT vyšetření plic dokáže automaticky detekovat podezřelá plicní ložiska. Díky tomu není potřeba dvou radiologů, aby snímky vyhodnocovali – práci druhého zkrátka zastane program od Canonu. Stejně jako jiné zhoubné nádory má i ten plicní několik vývojových stádií. Čím dříve dojde k jeho odhalení, tím je větší šance, že se pacient vyléčí.
Prachatické CT pracoviště je jako první z Jihočeského kraje zapojeno do Pilotního programu časného záchytu karcinomu plic a už má za sebou přes 200 vyšetření. Pokud jste ve věku 55–74 let a po 20 a více let vykouříte krabičku denně, můžete se do pilotního programu zapojit. Stačí kontaktovat vašeho plicního nebo praktického lékaře, který za vás všechno zařídí. Více se o programu se dozvíte zde. Výhodou také je, že se při tomto CT vyšetření využívají nižší dávky radiačního záření než při standardním CT vyšetření.
Pro vás, potenciální pacienty, to znamená větší šanci, že se vaše případné onemocnění rozpozná včas. V táborské nemocnici například roste počet radiologických vyšetření, ale počet lékařů díky využití umělé inteligence zůstává téměř stejný. AI je žádaným partnerem, díky kterému lékař zvládne velký počet vyšetření bez snížené kvality.
Dalším užitečným systémem, který zavedly nemocnice v Táboře, Písku, Prachaticích a Jindřichově Hradci, je aplikace HAIDI. Jde o český projekt. Používá umělou inteligenci k odhalování a snižování počtu infekcí, které nepříjemně překvapují hospitalizované pacienty. Jedná se o různé mikroorganismy (bakterie, viry nebo houby), které způsobují infekce chirurgických ran, pneumonie, močové infekce nebo infekce krevního oběhu.
Jak HAIDI vlastně funguje?
Jakmile nemocnice u sebe HAIDI spustí do ostrého provozu, umělá inteligence se začne prokousávat všemi elektronickými zdravotními záznamy.
Pokud se u hospitalizovaného pacienta objeví infekce, doktor to zapíše do jeho zdravotní karty a systém HAIDI se o tom dozví. Umí si zobrazit přehled výskytu infekcí na konkrétním oddělení nebo v celé nemocnici. Dokáže rozpoznat rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost výskytu infekce. Díky tomu zdravotníci zavedou preventivní opatření, které infekci zabrání.
Dlouhodobá studie CDC (americká federální agentura, která zodpovídá za ochranu veřejného zdraví) prokázala, že nemocnice s podobnými systémy jako je HAIDI dokázaly snížit výskyt infekcí u hospitalizovaných pacientů o 32 %! Oproti tomu nemocnice s běžnými hygienickými postupy snížily výskyt o pouhých 6 %.
Diabetologické ordinace ve strakonické a českokrumlovské nemocnici využívají další šikovný nástroj. Fundus kamera tam v rámci prevence pomáhá zavčasu zachycovat diabetickou retinopatii (cévní onemocnění sítnice oka), která může skončit až slepotou. Vyšetření zraku fundus kamerou je bezbolestné a zabere 10 minut. „Provádí se bez rozkapání očí, proto pacient není nijak omezen a může bezprostředně po vyšetření řídit osobní automobil. Vyšetření je 1x ročně plně hrazeno zdravotní pojišťovnou,“ říká diabetoložka strakonické nemocnice MUDr. Dana Fialkovičová. Pokud se prokáže poškození sítnice cukrovkou, je pacientovi doporučena návštěva a sledování očním lékařem.
Na operačních sálech jihočeských nemocnic jsou k vidění zázračné technologie, které jste ještě nedávno mohli vidět pouze ve sci-fi filmech. Jaké mají přínosy pro pacienty?
Nemocnice České Budějovice poskytuje vysoce specializovanou péči napříč různými medicínskými obory. Dokazuje to i využívání robotického systému
Da Vinci X. Ten má totiž během operací skvělé výsledky, zejména v gynekologii a kardiochirurgii. Zvládá opravdu složité zákroky s velkou přesností.
Systém da Vinci se skládá z 3–4 robotických ramen a chirurgické konzole, která je obvykle ve stejné místnosti jako pacient. Chirurg skrze konzoli ovládá robotická ramena. Ta drží předměty a fungují jako skalpely, nůžky, elektrochirurgické přístroje nebo úchopné nástroje. Poslední rameno ovládá 3D kamery.
Mezi nejvýznamnější úspěchy českobudějovické nemocnice patří získání statutu proktorského centra pro robotické operace v gynekologii. To znamená, že centrum, které vede MUDr. Petr Valha, Ph.D., může dělat supervize roboticky asistovaných operací po celém Česku. Tohle oddělení je zkrátka důležité na celostátní úrovni.
Dalším milníkem je využití systému Da Vinci X v kardiochirurgii, hrudní chirurgii a cévní chirurgii. Tým chirurgů pod vedením doc. MUDr. Vojtěcha Kurfirsta, Ph.D. poprvé využil robota při operaci plicního nádoru. Jeho tým taky provedl unikátní operaci koronárního bypassu u pacienta s ischemickou chorobou srdeční. Robotickým systémem se dají operovat také srdeční chlopně, nepravidelnost srdečního tepu nebo některé vrozené srdeční vady.
Nohy do O jsou zátěží pro kolena. Korekční osteotomie je zhruba hodinová operace, při které se mění osa dolní končetiny v kolenním kloubu – nejčastěji na holenní kosti, u větší deformace je ale potřeba změnit osu zároveň i v kolenním kloubu na stehenní kosti. Cílem operace je přenést zátěž z poškozené části kolena na tu zdravou. Na následujícím videu uvidíte rentgenový snímek nohy do O a dva modré trojúhelníkové klíny, které představují řezy do kosti (jde o příklad závažnější deformace). Díky řezům se mají kosti srovnat do správného tvaru.
Jak jste ve videu mohli vidět, klínek se z holenní kosti vyjme, nebo se naříznutá stehenní kost o daný klínek rozevře. Potom se kost sešroubuje, resp. zafixuje dlahou se šrouby. Tahle paráda v noze zůstane napořád, takže se člověk musí smířit s faktem, že na letišti přes bezpečnostní rám neprojde bez povšimnutí. Je extrémně důležité, aby se správně vypočítal úhel klínku, tzn. úhel srovnání kosti. MUDr. Jelínek z Nemocnice Prachatice pro tento složitý úkol vyvinul vlastní software DEERcad, se kterým se dostal i na mezinárodní ortopedickou soutěž. Video s rentgenovým snímkem je mimochodem záznam ze samotného DEERcadu. Na videu můžete vidět, jak aplikace doktorovi umožňuje plánovat operaci – analyzovat úhly, navrhovat ideální místo korekce a vyhodnocovat dopady na geometrii končetiny. Vše se děje online. Nechceme zabíhat do zbytečně složitých detailů, ze kterých vám půjde hlava kolem – stačí jenom zmínit, že bez DEERcadu je příprava na operace mnohem složitější a neobejde se to bez propočtů na papíře.
DEERcad je naštěstí dostupný pro všechny odborníky z oboru, stačí se podívat na web DEERcad. A když už je řeč o kostech, s plánováním operací dokáže pomoci i 3D tiskárna. Lékaři z českobudějovického oddělení úrazové chirurgie si takhle vytiskli model kosti, a to jim nesmírně pomohlo s předoperační přípravou. Díky modelu si totiž mohli detailně naplánovat rekonstrukci kosti patní po komplikovaném úrazu – samotná operace pak dopadla skvěle a ke všemu trvala kratší dobu.
Českokrumlovský denzitometrický přístroj provádí screeningová vyšetření k včasnému záchytu osteoporózy.
„V rámci okresu Český Krumlov se jedná o první a zatím jediný přístroj. Očekáváme, že dojde k výraznému zkrácení čekacích lhůt pro naše pacienty,“ říká Vojtěch Remeň, ředitel nemocnice.
Operace je často jen prvním krokem na cestě k úplnému uzdravení. Zotavování po lékařských zákrocích hraje zásadní roli v celkovém procesu léčby. „Mnoho pacientů ale podceňuje čas potřebný pro následný léčebný proces, tedy rekonvalescenci, což může vést ke komplikacím a prodloužení léčby,“ říká Mgr. Ing. Marta Krechlerová, ředitelka Nemocnice Dačice.
Prodloužení léčby může také znamenat delší dobu pracovní neschopnosti. „V rámci procesu rehabilitace, který nastavíme pacientovi na míru, využíváme aktivní i pasivní formy terapie,“ říká MUDr. Marcela Půčková, primářka lůžkového oddělení Nemocnice Dačice. Díky finanční podpoře Jihočeského kraje ve výši 92,11 mil. Kč se podařilo v nemocnici postupně zrekonstruovat prostory ambulantní i lůžkové péče. „Pacienti se tak u nás doléčí v moderně vybaveném prostředí, kde pro lůžkovou rehabilitační péči máme vyhrazeno 30 lůžek v 1–3lůžkových pokojích se sociálním zařízením.“ Nově zrekonstruované prostory si můžete blíže prohlédnout na webu nemocnice.
V komplexu třeboňských blat najdete obrovské zdroje slatiny, která je oceňována pro své léčivé účinky. Zdejší slatiny mají organický původ v rostlinách typu ostřice, orobinec, rákos a anorganický v železe a síře.
Po slatinné proceduře následuje sprcha a odpočinek v suchém ovinu. Hlavní účinek slatinných koupelí spočívá v prohřívání organismu, hydrataci kůže a zvýšení obranyschopnosti. U nemocných s pohybovými obtížemi pomáhá snížit svalové napětí, zmírňuje bolesti, prokrvení tkáně a rychleji je regeneruje. Třeboňské lázně se na léčbu pohybového aparátu specializují. Celkem mají dva lázeňské domy (Berta a Aurora), dvě restaurace, několik barů, kino Světozor na Masarykově náměstí a tradiční pivnici Beseda. Lázeňský dům Berta je svojí historickou atmosférou jako stvořený pro příjemně strávené dny a Lázeňský dům Aurora se nachází na okraji Třeboně poblíž rybníka Svět. Areál Aurory obklopuje rozlehlý lázeňský park.
Někdy všechny snahy o uzdravení selžou a životní cesta člověka brzy skončí. V tu chvíli je důležité se postarat o to, aby umírající prožil poslední dny, týdny nebo měsíce důstojně.
Dokážete si zodpovědět na otázku: Kde byste chtěli být, až nastane vaše poslední hodinka? Většina z vás by nejspíš řekla, že doma se svými blízkými. Tohle bohužel pro spoustu lidí není možné. Proč?
Důstojným kompromisem mezi domácností a klasickou nemocnicí je zařízení, které poskytuje paliativní péči.
Jihočeský kraj má v plánu postavit moderní pavilon paliativní péče v rámci jindřichohradecké nemocnice. „Koncepce pavilonu se záměrně nepodobá klasickým nemocničním budovám. Cílem projektu je vybudování místa, kde budou pacienti v úzkém kontaktu se svými blízkými. Součástí bude i psychologická a spirituální podpora,” říká ředitel nemocnice MUDr. Vít Lorenc, MBA.
Vybudování pavilonu je výsledkem letité snahy o rozvoj paliativní péče regionu. Velké díky za to patří Nemocnici Jindřichův Hradec a vedení Jihočeského kraje. V budově najdete ambulantní provozy paliativní a podpůrné péče a 14 jednolůžkových pokojů. Zejména v nich budou mít pacienti spolu se svými blízkými tolik potřebné soukromí. Pokud půjde vše podle plánu, měl by se pavilon začít stavět už v září 2024. První pacienti by sem v takovém případě mohli zavítat už na konci roku 2025.
„Pevné zdraví. To nejcennější, co máme. Co upřímně přejeme všem svým blízkým. V okamžicích, kdy nám přestane sloužit, si uvědomíme, že přát si vzájemně hlavně zdraví není jen prázdná fráze. Jsem rád, že právě v takových okamžicích se můžete Vy, Jihočeši, obrátit na naše jihočeské nemocnice. Ty jsou vždy připraveny se o vás postarat na té nejvyšší možné úrovni.
Mohu s hrdostí říci, že jihočeské nemocnice patří dlouhodobě mezi nejlepší v České republice, což se pravidelně potvrzuje prostřednictvím nezávislých celorepublikových hodnocení, kde se každoročně umisťují v čele žebříčku.
K úspěchu nám významně pomáhá jejich unikátní propojení, jednotné koncepční vedení a vzájemná spolupráce, což se nám již mnohokrát osvědčilo. I díky tomu můžeme v jižních Čechách nabídnout komplexní péči, od té standardní, ambulantní i lůžkové, až po péči specializovaných center. A i když poslední roky nejsou pro zdravotnictví úplně jednoduché, naše nemocnice v nich pokaždé obstály. Jsou v kondici a úspěšně se vypořádávají se všemi výzvami i trendy českého zdravotnictví.
Daří se nám realizovat investiční záměry, ať už jde o stavby nebo pořizování nákladného přístrojového vybavení. Na investičních akcích nemocnic se velkou měrou podílí Jihočeský kraj, který tak naplňuje svou jasnou prioritu – rozvoj jihočeského zdravotnictví. I v době hrozby nedostatku zdravotnického personálu se naše nemocnice každý rok rozrůstají o nové zaměstnance.
A jestli jsem na něco opravdu hrdý, tak jsou to profesionální týmy zdravotníků, které v našich jihočeských nemocnicích už mnohokrát dokázaly, že patří ke špičce českého zdravotnictví.
Náleží jim mé upřímné poděkování.
Na jihočeské zdravotnictví prostě můžu být za poslední roky jako hejtman pyšný a věřte, že to není samozřejmostí.“