Vítejte
v Ústeckém kraji

Přehled aktivit v Ústeckém kraji

ÚSTECKÝ KRAJ JE MÍSTO S TĚŽKOU MINULOSTÍ A VELKÝCH PROMĚN. Má ale díky tomu obrovský potenciál k dalšímu rozvoji. Své priority i plány do budoucna přiblížil v rozhovoru hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.

Jak hodnotíte postup transformace z uhelného regionu k moderní a čisté energetice?

Transformace je proces, který bude dlouhodobý a může změnit tvář celého regionu. Já doufám, že k lepšímu. Komplikují ho nejasnosti ohledně termínů, například definitivní ukončení těžby, ale třeba také přísná pravidla pro použití alternativních zdrojů energie, konkrétně například vodíku. My ho v kraji máme, ale zase nesplňuje ta nejpřísnější kritéria. S tím vším se musíme vypořádat. Klíčové bude nastartovat v kraji jiný typ ekonomiky, která doposud z velké části stála na uhlí a uhelné energetice, a také zajistit budoucnost a práci pro lidi z dolů.

Daří se vám plnit priority, které jste si vytyčil před nástupem do funkce hejtmana?

Mezi moje priority patřilo a patří zdravotnictví. Tam se podařilo nastartovat pravidelnou finanční podporu kraje investičním akcím Krajské zdravotní a myslím, že výsledky už jsou vidět. Urgentní příjem v Chomutově a v Děčíně, to jsou skvělé počiny, které zvýší komfort pacientů v nemocnicích i kvalitu pracovního prostředí pro lékaře. Investice a modernizace probíhají ve všech nemocnicích a jsem si jistý, že to občané ocení. Další prioritou bylo nastartovat kraj třeba právě v investiční oblasti, a to se také daří. Hodně se teď zaměřujeme na mosty a jejich rekonstrukce, bezpečnost musí být na prvním místě. Mým největším přáním a snahou je nasměrovat Ústecký kraj do budoucnosti.

V jakých oblastech vidíte aktuální problémy Ústeckého kraje?

Určitým hendikepem tohoto kraje je jeho sociální složení a nižší úroveň vzdělanosti. Proto je potřeba se zaměřit na mladou generaci, připravit jí dobré podmínky a motivaci se vzdělávat, a hlavně potom v kraji zůstat a vrátit mu to. Modernizace škol, ale třeba i rozšiřování nabídky vzdělávacích oborů, to je to, na co se zaměřujeme.

Na co dalšího se zaměřujete?

Potom se samozřejmě musíme vyrovnávat s problematikou sociálního vyloučení, bezpečnosti, zadluženosti a podobně. Ústecký kraj proto intenzivně spolupracuje s příslušnými ministerstvy na zákoně o dostupném bydlení. Pokud se podaří zapracovat naše podněty a připomínky, může to být po dlouhé době krok správným směrem.

Ústecký kraj jako lídr v technologiích? „Máme na to potenciál,“ říká hejtman

Ústecký kraj má potenciál být lídrem v moderních energetických zdrojích a technologiích. V dnešní době je to třeba vodík. „My ho v kraji máme, jsou tu podniky, které ho vyrábějí, víme dokonce, na co ho můžeme využít. Potřebujeme jen pružnou legislativu a chytré, schopné a vzdělané lidi, abychom to vše dokázali využít a přinesli inovativní a úsporná řešení. Máme cíl a věřím, že jsme vyrazili tím správným směrem,“ řekl hejtman Jan Schiller.

Zdravotnictví pro 21. století

Nemocnice Krajské zdravotní procházejí proměnou a modernizací, a to i díky neustávající finanční podpoře ze strany svého akcionáře – Ústeckého kraje. Nové urgentní příjmy se otevřely v Chomutově a Děčíně, teplická porodnice nabízí špičkovou péči a přátelské prostředí, na svou proměnu čeká nemocnice v Rumburku. Nabídkou služeb, odborných pracovišť i přístrojového vybavení patří krajské nemocnice ke špičce.

Kvalitní silnice i veřejná doprava

Silnice v Ústeckém kraji patří dlouhodobě k těm nejlépe hodnoceným. Je to i proto, že kraj nezapomíná ani na méně frekventované silnice 3. třídy. Místní pak ocení nejen lepší komfort jízdy, ale také zvýšení bezpečnosti. Investice do oprav silnic jsou každoročně ve výši kolem půl miliardy korun, další významné akce proběhnou na mostech v regionu. Zelené autobusy pak zajišťují moderní a spolehlivou veřejnou dopravu, ať už pod hlavičkou krajského dopravce, nebo smluvních partnerů.

Kulturní krajinou do UNESCO

Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO má Ústecký kraj už dva zápisy. Prvním je Hornická krajina Krušnohoří. V několika lokalitách, a to nejen v Ústeckém, ale i v Karlovarském kraji a na německé straně Krušných hor, může člověk proniknout do minulosti, do dějin získávání vzácných kovů v našich horách.

Čerstvou novinkou je pak zápis Žatce a okolí jako kulturní krajiny historicky spjaté s pěstováním chmele a vařením piva. Památka UNESCO se skládá ze dvou částí, které společně ilustrují celý cyklus pěstování, zpracování a obchodování s nejznámější odrůdou chmele na světě. Žatecká chmelařská krajina se skládá z venkovských chmelnic a malých vesnic Stekník a Trnovany. Druhou částí je historické centrum Žatce a průmyslová čtvrť Pražské předměstí z 19. století.

Infocentrum lithium parku ve Mstišově je otevřené široké veřejnosti

Pro všechny zájemce z řad široké veřejnosti otevřela společnost Geomet ve Mstišově infocentrum k plánované těžbě a zpracování lithia v Ústeckém kraji. Otevřeno je každou středu od 10 do 16 hodin, případně po telefonické domluvě na telefonním čísle 606 607 172 na adrese Školní 299, Mstišov, 417 03 Dubí.

Největší zájem o infocentrum je dosud ze strany obyvatel Cínovce a osady Dukla v Újezdečku. „Nejčastější dotazy míří na dopravu nebo vodu. Chodí sem například rybáři, kteří se zajímají o to, zda může těžba lithia ovlivnit budoucnost rybníků, kam chodí chytat ryby. Nic takového se samozřejmě nestane, vše jim vysvětlíme, ukážeme a uklidníme, že ke svým oblíbeným rybníkům budou moct nadále chodit chytat,“ říká geolog a průvodce infocentra Geomet Tomáš Vrbický.

Odborníci z Geometu zde také vyvrací mýty, případně odpovídají na otázky o hluku a dalších možných vlivech na okolí. „Až na opravdové výjimky sem chodí lidé, kteří se chtějí seriózně o projektu něco dozvědět a udělat si tak vlastní názor. Z toho, co nám říkají, odcházejí s uspokojujícími odpověďmi a často klidnější než před návštěvou. Jsem rád, že se nám daří jejich obavy vyvracet a že se lidé o budoucnost svého okolí zajímají,“ říká Vrbický.

V infocentru se postupně rozšiřuje expozice, přibývají nové exponáty i informační podklady. K vidění jsou ukázky horniny zpod Cínovce, z níž se má dobývat lithium, vizualizace plánované těžby i dopravy do úpravny v Újezdečku a další artefakty a panely.

Projekt získávání a zpracování lithia v Ústeckém kraji představuje jednu ze zásadních aktivit směřujících ke zvýšení ekonomické atraktivity regionu. Lithium je strategickou surovinou pro Ústecký kraj i Českou republiku, pomůže zajistit energetickou bezpečnost, uhájit pozici ČR v dodavatelských řetězcích i zachovat pracovní místa.

Nejdůležitější součástí regionálního hospodářství je nyní těžba hnědého uhlí a navazující výroba elektrické energie, projekt lithium parku tak naváže na hornickou a energetickou tradici v regionu a promění ho v centrum moderní energetiky, vědy a výzkumu.

Foto: Deník/Jaroslav Balvín

Foto: Deník/Jaroslav Balvín

Foto: Deník/Jaroslav Balvín

Foto: Deník/Jaroslav Balvín

Foto: Deník/Jaroslav Balvín

Foto: Deník/Jaroslav Balvín

Foto: Deník/Jaroslav Balvín

Foto: Deník/Jaroslav Balvín

Foto: Deník/Jaroslav Balvín

Foto: Deník/Jaroslav Balvín

Východ slunce z Křížového vrchu.

Východ slunce z Křížového vrchu.

Ideální dovolená pro rodiny
i lovce zajímavostí

Ústecký kraj je přesně tím místem, kde se dá strávit rozmanitá a naplněná dovolená, a to pro rodiny s dětmi stejně jako pro samotářské poutníky. Vždyť pro milovníky pěší turistiky tady je nádherná příroda včetně Národního parku České Švýcarsko. Cyklisté mohou poznávat kraj po kilometrech Labské stezky, která patří mezi evropskou špičku dálkových tras, jen v Ústeckém kraji má 96 kilometrů, nebo vyrazit do terénu Krušnohorské magistrály.

Tři zoologické zahrady potěší děti i dospělé. Hrady a zámky, kterých je u nás nespočet, nabízí kulturně založeným cestovatelům program na celé týdny. Házmburk, Ploskovice, Libochovice a mnohé další vás spolehlivě přenesou do pohádkového světa. A co teprve pevnostní město Terezín. Pro milovníky starých pevností, katakomb a vojenské historie je to místo, které nesmí minout. Procházka podzemními chodbami jen za svitu lucerny za doprovodu vojáka v dobové uniformě se může zařadit k vrcholům zážitkové turistiky.

 A k tomu si přidejte naše památky zapsané na seznam UNESCO. Hornická krajina Krušnohoří je ještě málo známá, ale o to víc atraktivní. V několika lokalitách, a to nejen u nás, ale i v Karlovarském kraji a na německé straně Krušných hor může člověk proniknout do minulosti, do dějin získávání vzácných kovů v našich horách. A když to třeba v Krupce spojíte s vyjížďkou na Komáří hůrku nejdelší naší lanovkou bez mezistanice, máte rázem atraktivní program pro všechny věkové skupiny. Nejmladším přírůstkem je Žatec a jeho okolí jako krajina po staletí spojená s pěstováním chmele a vařením piva. To už opravdu nabízí poučení i zábavu pro všechny.

Dvě velké akce pro celou rodinu

A na co se můžete těšit v létě? V červnu se stanou Litoměřice místem setkání všech složek integrovaného záchranného systému. Nebudou chybět ukázky jejich práce, ve kterých půjde o život – vyproštění osob z havarovaného vozidla, zásah policejních potápěčů nebo záchrana z lodi za pomoci vrtulníku. 
Den záchranářů Ústeckého kraje proběhne v sobotu
22. června v Litoměřicích.

V Litoměřicích se letos uskuteční tradiční Den záchranářů, kde nebude chybět jako host ani hejtman Jan Schiller.

V Litoměřicích se letos uskuteční tradiční Den záchranářů, kde nebude chybět jako host ani hejtman Jan Schiller.

Milovníci sportu jistě vědí, že letos proběhnou Olympijské hry v Paříži. A právě Ústecký kraj, konkrétně jezero Most, se stane hostitelem největší doprovodné akce – Olympijského festivalu. Na jezeře vyroste areál se spoustou zábavy pro každého. Budete si tu moct vyzkoušet nejrůznější sporty, zahrát si a zasoutěžit, potkat se s našimi úspěšnými olympioniky nebo sledovat přenosy. Zahrají tu známé kapely.

Týden v Ústí nad Labem? Žádný problém

Připravte se na jedinečnou sedmidenní cestu, plnou úchvatných vyhlídek, historických pokladů, sportovních vyžití, ale i relaxace a zábavy pro celou rodinu. 

1. den: Výlet do oblak - Rozhledny a vyhlídky 
 
Vydejte se třeba na vrchol Vyhlídky Františka Málka, Střekovské, Erbenovy, Fričovy a Humboldtovy a užijte si panoramatické výhledy na město a okolní krajinu.  

2. den: Poznejte Ústecká NEJ 
 
Objevte např. unikátní památku Kostela Nanebevzetí Panny Marie, který má nejšikmější věž ve střední Evropě. Mariánský most, který byl zařazen mezi deset nejkrásnějších světových staveb v 90. letech 20. století. V centru města najdete také největší mozaiku v bývalém Československu i další ústecká NEJ.


3. den: Zvířecí svět a relaxace na koupališti  
 
Zažijte setkání se zvířecím světem v zoologické zahradě, kde chovají zvířata z celého světa. A pak se nechte unést odpolední relaxací v termálních koupalištích Klíše a Brná, které je otevřeno 365 dní v roce. Navíc se zde můžete vykoupat i v Labi, které tudy protéká.

4. den: Architektura s duší - Vilové skvosty 

Prozkoumejte s audio průvodcem krásu honosných vil místních továrníků, která svědčí o bohaté průmyslové historii města. O té se další informace dozvíte také v městském muzeu.

5. den: Cyklostezka snů - Labská stezka 

Projeďte se na kole či koloběžce podél řeky Labe a objevte technickou památku Masarykovo zdymadlo, nad kterým se tyčí středověký hrad Střekov. Labská stezka vede podél celé trasy lodních linek. Zázemí pro cyklisty nabízí Cyklocentrum města Ústí nad Labem.

 6. den: Větrušské dobrodružství 
 
Areál Větruše nabízí vyhlídkovou věž, zrcadlové a přírodní bludiště, dětské hřiště, tenisové kurty a víceúčelové hřiště. Z centra sem turisty dopraví nejdelší osobní lanovka bez podpěr v ČR. Jedná se také o ideální výchozí bod výletu k Vaňovskému vodopádu, který je jedním z nejvyšších v Českém středohoří.

7. den: Sport i relaxace u jezera Milada  

Konec dobrodružství s nádechem klidu. Užijte si klidný den u Jezera Milada. Jezero je první velkou vodohospodářskou rekultivací v Česku a svou rozlohou je jen o trochu menší než Máchovo jezero. Nabízí vynikající podmínky ke koupání, cyklistice, in-line bruslení či rekreačnímu běhu.  

Večery vyplní kulturní nabídka Severočeského divadla, Činoherního studia, Veřejného sálu Hraničář či Kulturního střediska města. Přehled nabídne Kalendář akcí na webu města. Aby vaše zážitky byly ještě bohatší, zkuste balíček vstupenek TicketPack který obsahuje další bonusy od partnerů poskytujících služby v oblasti ubytování, gastronomie a sportovního vyžití.  

Nový start v Ústeckém kraji

Region pro vaše (nové) začátky.
Překvapí, usnadní, chytne za srdce

Ústecký kraj, známý svou krásnou přírodou a bohatou historií otevírá nové kapitoly plné inovací a příležitostí. Slibuje (znovu)objevení Ústeckého kraje pro ty, kteří zde vyrostli, odešli studovat a váhají se vrátit či pro ty, jež chtějí začít jinak a jinde. S novým začátkem pomůže Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK).

Inovační centrum, založené jako katalyzátor rozvoje regionální ekonomiky a podpory podnikání a inovací, vytvořilo nový web shrnující příležitosti v kraji pro studenty, mladé rodiny i podnikatele. Web ustiregion.cz nabízí přehled pracovních příležitostí, možnosti pro podnikání, coworking, ale také pro vzdělávání, kulturní obohacení a prozkoumání přírodních krás kraje. Navštivte ustiregion.cz a zažijte, jak jedinečné je být součástí komunity, která vás vítá s otevřenou náručí, sdílí své příběhy a nabízí nekonečné možnosti nového začátku a inspirace. (Znovu)objevte kraj, kde se vaše srdce nejen usadí, ale bude i radostně bít.

Rozšíření, bylinná napářka i relaxační vana: porodnice prodělala zásadní proměnu

Po dvouleté generální rekonstrukci gynekologicko-porodnického oddělení teplické nemocnice sice zdravotníci přivítají rodičky na známém místě, ale ve zcela novém prostředí.

„Zázemí, které mám dnes možnost vidět, je opravdu krásné, a věřím, že se maminkám bude líbit a budou se zde cítit opravdu jako doma. Vše je téměř na dosah ruky. Úžasné prostory nabízí nejen komfort a služby pro aktivní porod, ale i tolik potřebnou intimitu a možnost přítomnosti doprovodu,“ ocenila vzhled oddělení i práci zdravotníků generální ředitelka společnosti, která v Ústeckém kraji spravuje sedm zdravotnických zařízení, Taťána Soharová.

Původní porodnice byla umístěna pouze v jednom podlaží. To se nyní zásadně změnilo. Porodnice je koncipována na samostatný porodní sál a samostatné oddělení šestinedělí, kde je umístěno i oddělení novorozenců.

Pokoje s vlastním sociálním zařízením

Novinkou jsou tři samostatné porodní boxy, které patří v současné době k moderním trendům v oboru. Ty jsou plně vybaveny tak, aby byla zajištěna nejen vysoká úroveň péče o rodičku, ale i nezbytné soukromí, které k porodu náleží. Vlastní sociální zařízení, lůžko k odpočinku, lůžko porodní, relaxační porodní vana, žíněnky, žebřiny, závěsný systém pro aktivní porod, overbally, porodní stolička s bylinnou napářkou či reboza šátky pro úlevu a polohování při porodu, to vše mohou nastávající rodičky v boxech očekávat.

Oddělení šestinedělí pak maminkám nově poskytuje 6 dvoulůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením, 3 nadstandardy a 1 rodinný pokoj s možností ubytování doprovodu novopečené maminky.

Severočeská vodárenská společnost

Severočeská vodárenská společnost

Vodovodní přivaděč vedený ve výšce 20 metrů nad hladinou Labe

Vodovodní přivaděč vedený ve výšce 20 metrů nad hladinou Labe

Čistírna odpadných vod Liberec

Čistírna odpadných vod Liberec

Úpravna vody Holedeč

Úpravna vody Holedeč

Skupina Severočeská voda je blízko lidem i přírodě

Dodává pitnou vodu do domovů více než milionu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Infrastruktura, kterou skupina spravuje prostřednictvím svých společností, dosahuje úctyhodných čísel. Zahrnuje desítky tisíc kilometrů vodovodů a kanalizací, téměř dvě stě čistíren odpadních vod, přes 60 úpraven vody a tisícovku vodojemů. To z ní činí vůbec největší vodárenskou společnost v České republice i střední Evropě. 

Otevřít kohoutek a natočit si sklenici osvěžující vody je pro místní samozřejmostí. Spolehlivé dodávky vody, které Severočeská voda garantuje i během suchých období, jsou výsledkem každodenní péče zaměstnanců z podniků skupiny v čele se Severočeskou vodárenskou společností a. s. (SVS) jakožto vlastníkem vodohospodářského majetku. O provoz infrastruktury se pak starají Severočeské vodovody a kanalizace, a. s. (SčVK), zatímco servis
zajišťuje Severočeská servisní a. s. (SčS).

Součástí skupiny jsou také technologické společnosti Mateotech a. s. a Mateo Solutions a. s.

Nadstandardní servis pro odběratele

Opravy vodovodní a kanalizační sítě, jejich pravidelné čištění nebo odstraňování nenadálých havárií si mohou vyžádat odstávku vody. Pro snadný přístup k potřebným informacím využívá SčVK webové stránky i službu SMS Info. V letních měsících nabízí společnost speciální službu pro majitele bazénů. Protože odběry velkých objemů vody mohou snížit tlak ve veřejném vodovodu, mohou lidé využít službu dodávky vody cisternou.

Lákadlo pro turisty i vzdělávání školáků

Díky vodní laboratoři se školáci dozví spoustu zajímavostí o vodě a zábavnou formou vyzkouší, jaké vlastnosti voda má.

Díky vodní laboratoři se školáci dozví spoustu zajímavostí o vodě a zábavnou formou vyzkouší, jaké vlastnosti voda má.

Vodárny, přehrady a další vodní díla se pro své osobité kouzlo stávají oblíbeným cílem turistů. Severočeská voda proto pořádá tematické dny otevřených dveří. Na své si přijdou zájemci o techniku, kteří mohou obdivovat například duté hráze přehrady Fláje, ale také milovníci panoramatických výhledů. Zábavný a naučný program přinášejí vodohospodáři také do škol. Díky programu „Bádání o vodě“ si mohou děti osvojit nové informace, které inspirují k ochraně vod i celé planety.

Item 1 of 12

Zemní vodojem s kapacitou kapacitou 50 m3 byl do provozu uveden v roce 1912 a zásobuje část obce Okrouhlá

Zemní vodojem s kapacitou kapacitou 50 m3 byl do provozu uveden v roce 1912 a zásobuje část obce Okrouhlá

Vodní nádrž Chřibská zásobuje pitnou vodou především Šluknovský výběžek.

Vodní nádrž Chřibská zásobuje pitnou vodou především Šluknovský výběžek.

Vodojem Žalov

Vodojem Žalov

Vodojem Na Křížku v Albrechticích

Vodojem Na Křížku v Albrechticích

Vodojem Hříškov

Vodojem Hříškov

Vodní nádrž Josefův Důl je zásobárnou vody pro Liberecko. Přehradu tvoří dvě sypané hráze vysoké 43 m a dlouhé 720 m. Voda odtud proudí podzemní štolou do ÚV Bedřichov.

Vodní nádrž Josefův Důl je zásobárnou vody pro Liberecko. Přehradu tvoří dvě sypané hráze vysoké 43 m a dlouhé 720 m. Voda odtud proudí podzemní štolou do ÚV Bedřichov.

Úpravna vody Meziboří

Úpravna vody Meziboří

Laboratorní sady jsou ideálním doplňkem pro praktickou výuku při hodinách prvouky, chemie nebo fyziky.

Laboratorní sady jsou ideálním doplňkem pro praktickou výuku při hodinách prvouky, chemie nebo fyziky.

Úpravna vody Souš čerpá surovou vodu ze stejnojmenného vodního zdroje. Zásobuje mimo jiné obce Albrechtice v Jizerských horách, Držkov, Jablonec nad Nisou či Jablonecké Paseky.

Úpravna vody Souš čerpá surovou vodu ze stejnojmenného vodního zdroje. Zásobuje mimo jiné obce Albrechtice v Jizerských horách, Držkov, Jablonec nad Nisou či Jablonecké Paseky.

Čistírna odpadných vod Liberec

Čistírna odpadných vod Liberec

Pohádkové dny otevřených dveří v úpravnách vody a čistírnách odpadních vod jsou oblíbenými akcemi, zejména u rodin s dětmi.

Pohádkové dny otevřených dveří v úpravnách vody a čistírnách odpadních vod jsou oblíbenými akcemi, zejména u rodin s dětmi.

Pohádkové bytosti provádí a odborným výkladem seznamují návštevníky s procesem úpravy vody a s technologií čistění odpadní vody před jejím vypuštením zpět do přírody.

Pohádkové bytosti provádí a odborným výkladem seznamují návštevníky s procesem úpravy vody a s technologií čistění odpadní vody před jejím vypuštením zpět do přírody.

První etapa už začala: nemocnice se dočká i nového heliportu

Rumburskou nemocnici zajišťující dostupnost zdravotní péče ve Šluknovském výběžku pro 50 tisíc obyvatel čekají zásadní změny.

„Časový horizont dostavby první, nejmarkantnější etapy rozvoje rumburské nemocnice je konec roku 2027. Jedná se o etapu zahrnující modernizaci polikliniky a administrativní budovy, výstavbu urgentního příjmu a nového heliportu. Na část výstavby již máme peníze od Ústeckého kraje ve výši 400 milionů korun. Další financování vyjednáváme s Evropskou investiční bankou a počítáme i s vlastními zdroji,“ řekl předseda představenstva společnosti, která v Ústeckém kraji spravuje sedm zdravotnických zařízení, Ondřej Štěrba. 

Mezi aktuální projekty již odstartované první etapy modernizace Nemocnice Rumburk patří rekonstrukce budovy polikliniky, kde se předpokládá zahájení stavby letos na podzim a ukončení v listopadu 2025 za 178 milionů korun.

Optimalizace parkování

Další zásadní rozvoj rumburské nemocnice v nejbližších letech přinese novostavba pavilonu urgentního příjmu včetně jednotky intenzivní péče, operačních sálů a laboratoří.

Na novostavbu urgentního příjmu by měla navazovat i výstavba nového heliportu s předpokládanými náklady 8 milionů korun.

Generel rozvoje rumburské nemocnice už od počátku počítá také s optimalizací parkování jak u nemocnice, tak u polikliniky. Druhá a třetí etapa rozvoje rumburské nemocnice pak představuje dostavbu lůžkového pavilonu navazujícího na urgentní příjem. V poslední etapě se počítá s citlivou rekonstrukcí historické budovy nemocnice.

Gymnázium | foto Jiří Stejskal

Gymnázium | foto Jiří Stejskal

Muzeum expozice o přírodě | archiv Muzeum Rumburk

Muzeum expozice o přírodě | archiv Muzeum Rumburk

Muzeum tkalcovská jizba | archiv Muzea Rumburk

Muzeum tkalcovská jizba | archiv Muzea Rumburk

Šmilovského ulička | foto Jiří Laštůvka

Šmilovského ulička | foto Jiří Laštůvka

Vstupní budova do Lorety | foto Jiří Stejskal

Vstupní budova do Lorety | foto Jiří Stejskal

Strom života na Dymníku | foto Jiří Tvaroh

Strom života na Dymníku | foto Jiří Tvaroh

Svaté schody | foto Rostislav Křivánek

Svaté schody | foto Rostislav Křivánek

Krásy a tajemství Rumburku 

Autor textu: Rostislav Křivánek

Rumburk, město s předlouhou historií, kterou je krásné objevovat. Ideální je začít na Lužickém náměstí a úplně nejlepší pak v Městském informačním centru. Tady vám poradí kudy kam, a ještě přidají užitečné materiály.  

Lužické náměstí v Rumburku | foto Jiří Stejskal

Lužické náměstí v Rumburku | foto Jiří Stejskal

Co byste rozhodně neměli minout? Nádherný raně barokní Trojiční sloup se sochou Panny Marie Immaculaty a sedmi svatými, Šmilovského uličku – půvabný „hobitín“ osmnácti tkalcovských podstávkových domů chráněných jako památková rezervace, městské muzeum s pozoruhodnými expozicemi betlémů, malíře Augusta Frinda nebo Rumburské vzpoury, Strážný vrch s půvabnou kaplí sv. Jana Křtitele a křížovou cestou s nádhernými terakotovými reliéfy jednotlivých zastavení nebo cihlovou Augustovu rozhlednu na vrchu Dymníku. 

Augustova rozhledna na Dymníku | foto Jiří Stejskal

Augustova rozhledna na Dymníku | foto Jiří Stejskal

Nejvýznamnějším magnetem je ale barokní areál Lorety u kostela sv. Vavřince. Svatá chýše obklopená ambitem se čtyřmi rohovými kaplemi, nástěnnou křížovou cestou a především nádhernými Svatými schody bohatě vybavenými dřevěnými sochami – něco takového jinde jen tak neuvidíte. 

Loreta | foto Jiří Stejskal

Loreta | foto Jiří Stejskal

To ale zdaleka není všechno. Skutečný turistický labužník totiž ve městě najde úchvatnou architekturu vznikající především v době, kdy se Rumburku říkalo Malá Paříž severu. Takový poutník městem objeví budovu gymnázia ve stylu vídeňské secese, historizující poštu, novogotickou dívčí školu, neorenesanční bývalou tkalcovskou školu, někdejší bankovní budovy, Pfeiferovu secesní vilu anebo legendární Café Henke, budovu na pomezí art deka a kubismu. 

Krásná Lípa:
Klenot Českého Švýcarska 

Krásná Lípa, město s bohatou historií a okouzlující architekturou je ideální destinací pro aktivní i relaxační dovolenou.

Město plné zážitků:
· Prozkoumejte interaktivní expozici v Domě Českého Švýcarska a naplánujte si výlety do okolí.
· Objevte krásné vily, včetně funkcionalistické vily továrníka Palmeho a neorenesanční Hielleho vily.
· Projděte se městským lesoparkem a obdivujte skvosty lidové architektury v Kamenné Horce.
· Vydejte se po stopách malíře Augusta Frinda s průvodcem (k dostání v infocentru).
· Užijte si sportovní aktivity v moderním Sportovním areálu Českého Švýcarska.

Okolí plné krás:
· Vydejte se na Köglerovu naučnou stezku a užijte si panoramatické výhledy z rozhledny Vlčí hora.
· Projděte se Kyjovským údolím a navštivte Turistický most.
· Objevte Sněžnou, severní část Krásné Lípy, s barokní kaplí Nejsvětější Trojice a poutním místem Panny Marie Sněžné.
· Vystoupejte na Karlovu výšinu a užijte si jedinečný výhled na lesy Českého Švýcarska.

Turistická sezona je tu. Zpestří ji plavby lodí zdarma a také kultura

Dvě výletní plavby lodí Florentina zdarma pro zhruba čtyři stovky registrovaných účastníků, minitrh regionálních výrobků, odemykání Labské stezky, pěší výlet s Klubem českých turistů, ale i doprovodný kulturní program s tancem, hudbou a dalšími aktivitami pro malé i velké.

Takové bude letošní zahájení turistické sezony v Litoměřicích, které se uskuteční v sobotu 27. dubna od 13 do 20 hodin na Střeleckém ostrově v místě, kde přistává výletní loď Florentina.

Součástí odpoledne bude i odemykání Labské stezky. Cyklojízda vhodná i pro rodiny s dětmi vyrazí směr Litoměřice ve 13 hodin z prostoru odpočinkové zóny u Labe v Křešicích. Účastníci jízdy po příjezdu společně symbolicky odemknou Labskou stezku, obdrží drobné dárky a vstupenku na druhou plavbu Florentiny, odplouvající v 15:30 hodin.

Připojil se i Klub českých turistů

K akci se aktivně připojil i Klub českých turistů. Pěší výlet startuje ve 13 hodin od informačního centra na Mírovém náměstí, kde si účastníci vyzvednou registrační kartičky. Na jejich základě si po absolvování zhruba pětikilometrové trasy (směr Mostná hora) vyzvednou v jejím cíli ve stánku města Litoměřice na Střeleckém ostrově malý dárek.

„Zahájení turistické sezony se uskuteční ve spolupráci s producenty lokálních výrobků,“ řekl starosta Litoměřic Radek Löwy.

SERVISO, o. p. s. se zabývá rozvojem regionu 

Místní akční skupiny (MAS) existují v celé Evropě a v naší republice jejich počet činí cca 180. Jejich posláním je rozvoj daného regionu v souladu se schváleným strategickým plánem.  

SERVISO, o. p. s. vznikla v roce 2002. MAS SERVISO se nachází v Ústeckém kraji na rozmezí okresů Louny, Litoměřice a Teplice. MAS se skládá ze 73 obcí a měst. Celková rozloha činí 791,80 km2 a počet obyvatel pak více než 78 tis. Centry území jsou jednoznačně města Louny a Bílina, ostatní obce mají pod 4 tis. obyvatel. 

Při zahájení činnosti MAS byla schválena Strategie komunitně vedeného místního rozvoje na období 2014–2020. V roce 2015 společnost SERVISO, o. p. s. získala Osvědčení o standardizaci. Na základě schválené SCLLD umožnila MAS žadatelům na svém území v programovém období (2014–2020) čerpat prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu (93,36 mil. Kč), OP Zaměstnanost (22,1 mil. Kč), Programu rozvoje venkova (47,82 mil. Kč) a OP Životní prostředí (30,2 mil. Kč.). Nyní má MAS schválenou SCLLD na období 2021–2027, kde jsou stanoveny oblasti a cíle rozvoje regionu. Pro toto období má MAS schválený programový rámec IROP (94,5 mil. Kč), dále programový rámec SZP (50,8 mil Kč) a programový rámec OP TAK (5,2 mil. Kč). Současně MAS realizuje projekt z programového rámce OPZ+ (20 mil. Kč.). Ve spolupráci s Ústeckým krajem je vypisován dotační program Podpora komunitního života na venkově vyhlašovaný od roku 2019. 

Veškeré informace o MAS jsou uvedeny na webových stránkách.

Most do Paříže: při olympiádě vyroste u jezera Eiffelova věž

Kopie Eiffelovy věže, která bude u jezera Most stát v červenci a srpnu v době konání olympijských her, bude unikátní hned z několika důvodů. Bude kompletně vyrobena 3D tiskem, a navíc z oPET, tedy z originálního materiálu, recyklovaného z plastového odpadu vyloveného z oceánu. Věž bude vysoká 14 metrů a těžká 1,36 tuny.

Emoce, nadšení a vášeň, to přinášejí olympijské hry. A každý sportovní fanoušek má právo si prožít tento výjimečný zážitek na vlastní kůži. Proto Český olympijský výbor vytvořil projekt Olympijský festival. Během olympijských her v Paříži, které se budou konat od 26. července do 11. srpna, proběhne již šestá edice Olympijského festivalu, tentokrát u jezera Most.

Přes padesát sportů k vyzkoušení

„Olympijský festival nabídne přes 50 sportů k vyzkoušení, což je nejvyšší číslo v historii akce,“ řekla ředitelka projektů Českého olympijského výboru Naďa Černá. „Zároveň se těšíme na společné fandění českým sportovcům, neboť po dlouhé době budou olympijské hry ve stejném časovém pásmu. Poprvé budeme mít i olympijský kemp pro fanoušky a věříme, že si návštěvníci užijí nejen celý den na Olympijském festivalu, ale i usínání v blízkosti naší verze Eiffelovky. Bude to náš Most do Paříže,“ dodala.

Lepší péče o pacienty. Otevřel se nový pavilon urgentního příjmu

V chomutovské nemocnici se otevřel nový pavilon urgentního příjmu. Jeho součástí jsou i moderní operační sály, centrální sterilizace, ARO a jednotka intenzivní péče. Stavba za více než 880 milionů korun byla spolufinancována Evropskou unií a Ústeckým krajem. 

Urgentní příjem je zcela nově zřízené oddělení, které zásadním způsobem ovlivní trajektorii pacienta nemocnicí. Základní filozofií je zajištění dostupnosti akutní zdravotní péče na jednom místě, a to bez ohledu na závažnost pacientova stavu, jde o takzvaný bezprahový urgentní příjem. Zdravotnický personál bude pacienty odsud posílat na příslušná oddělení, případně je na místě vyšetří a rovnou přivolá odborného lékaře.

Logická návaznost

„Urgentní příjem významným způsobem zlepší přijímání pacientů a rychlost poskytované péče,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.

„Nový pavilon je výsledkem jednotného koncepčního plánu, společného pro všechny naše nemocnice. Toto systémové řešení, kdy jednotlivá pracoviště nemocnic mají na sebe logickou návaznost, je velmi praktické pro personál i pacienty, a my v tomto vývoji budeme nadále pokračovat,“ uvedla generální ředitelka společnosti, která v Ústeckém kraji spravuje sedm zdravotnických zařízení, Taťána Soharová.

Klášterec nad Ohří,
město kultury i sportu 

Na začátku května se můžete těšit na zahájení turistické sezóny v zámeckém parku, uskuteční se 4. května a kromě stánkového prodeje se na váš těší Laura a její tygři či Xindl X.

V červnu park ovládne Krušnohorské sochařské symposium Paměť krajiny. Tématem je Minulost a budoucnost. V souvislosti s aktuálními trendy ve výtvarném umění, ke kterým patří zapojení nových médií či umělé inteligence, se nabízí výzva pro sochaře, jak tyto nové tendence propojit s klasickou sochařinou. Symposium bude probíhat 21.–27. června 2024.  

Prázdniny se ponesou v duchu významného výročí Kláštereckých hudebních pramenů v režii Jaroslava Svěceného, a protože jde o 20. ročník, je program nabitý hvězdami. Můžete vidět např. Gabrielu Beňačkovou, Evu Urbanovou či Lubomíra Brabce.

Sezónu uzavřou Dny evropského dědictví, kdy se město Klášterec nad Ohří představí jako hostitel národního zahájení této prestižní celostátní akce.

A pokud dáváte přednost pohybu, můžete si u nás vypůjčit některé ze sdílených kol. Nyní můžete po městě a jeho nejbližším okolí využít 55 kol na 20 stanovištích. Prvních 15 minut každé jízdy platí město Klášterec nad Ohří.

Historie, příroda i sportovní vyžití. To vše vám nabízí Chomutov 

Centrum města vyniká památkami nejrůznějších stylů, z nichž nejstarší je raně gotický kostel svaté Kateřiny, těsně přiléhající k budově radnice. Zajímavostí je, že na náměstí 1. máje najdete kromě tohoto kostela i další dva – kostel Nanebevzetí Panny Marie a kostel svatého Ignáce. V samém centru města se nachází i Městská věž a Oblastní muzeum s Hvězdářskou věží, které je součástí bývalého jezuitského areálu.

V létě láká k návštěvě nově zrekonstruovaný rekreační areál Kamencového jezera, jediného svého druhu na světě. V jeho sousedství najdete Zoopark Chomutov, který se kromě mnoha druhů zvířat může pochlubit i medúzáriem. Jeho součástí je i skanzen Stará Ves s ukázkami lidové architektury Krušnohoří nabízející i zážitkové ubytování.

Bezručovo údolí bylo roku 2002 vyhlášeno přírodním parkem a je hojně využíváno chodci, cyklisty nebo in-line bruslaři.

Milovníci techniky ocení návštěvu Železničního depozitáře Národního technického muzea.

Do zámku šlo dvě stě milionů korun. Další investice se chystají

Zhruba dvě stě milionů korun investoval v posledních letech do zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku jeho vlastník, kterým je Ústecký kraj. Proměna kdysi zanedbané památky z 15. století na turistické centrum regionu ale nekončí. A své plány má i obec. Chtěla by vyřešit nevhodné parkování při velkých akcích.

Oprava střech, fasád, vnitřních prostor, nové přípojky inženýrských sítí, restaurování maleb a štukatérské výzdoby. To je jen stručný výčet prací, které se za posledních dvacet let na zámku provedly. Ústecký kraj připravil investice za dvě stě milionů korun, z vlastních prostředků na to vyčlenil 126 milionů. Zbytek pokryly dotace, ať už z Regionálního operačního programu Severozápad nebo takzvaných „norských fondů“. V současné době na zámku probíhají za 34 milionů korun opravy jeho některých prostor včetně restaurátorských prací. Další práce se chystají.

„Brzy začnou projektové práce na statickém zajištění jižního svahu včetně opravy mostu a opravy správní budovy s předpokládanými náklady 50 milionů korun,“ sdělil Jan Nový z Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Oprava mostku

Hejtmanství připravuje opravu staticky narušeného mostku vedoucího na druhé nádvoří, přilehlé parkánové zdi, ohradní zdi okolo barokní zahrady a doplnění zdi okolo šafářské zahrady v západní části svahu. V plánu je i řada dalších projektů.

V sezoně je památka otevřena denně, během roku správa zámku připravuje několik větších akcí. Při květnové Novohradské pouti nebo prosincovém Adventním setkání pravidelně dorazí tisíce návštěvníků.

Velkorysé investice: Ústecko čeká oprava mostu a centrum za miliardu

Rekonstrukce Benešova mostu za více než půl miliardy korun i vznik transformačního centra, které se stane středobodem ústupu regionu od uhelného hospodářství a vyjde na miliardu korun. To jsou současné velké a pro Ústecko zásadní projekty.

Oprava klíčové dopravní tepny krajské metropole bude stát více než 600 milionů korun s tím, že hotovo bude za 3,5 roku. Opravu Benešova mostu v Ústí nad Labem bude jako jeho vlastník financovat Ústecký kraj i díky penězům z integrovaného regionálního operačního programu. Dotace by mohla činit 525 milionů korun, což je 85 procent z uznatelných nákladů.

Podle krajského radního Tomáš Riegera, který má na starosti majetek a investice, má být most opraven do března roku 2027.

Benešův most je jen jedním ze dvou mostů, který zabezpečuje dopravní propojení obou ústeckých břehů. Jeho uzavírka se předpokládá po celou dobu realizace vlastní rekonstrukce, tedy v průběhu let 2025 - 2026.

Transformační centrum z chátrající školy

Zásadní rekonstrukce čeká také celý komplex bývalé střední odborné školy v ústecké Staré ulici,
a to včetně řady učeben a velké tělocvičny. Vyroste tu centrum proměny celého kraje, který je na ústupu od uhelného hospodářství – Transformační centrum Ústeckého kraje (TCÚK).

Podoba centra vzešla z mezinárodní architektonické soutěže. Rekonstrukce má být hotová v roce 2027.
TCÚK bude podle představ vedení kraje sídlem podpůrných klíčových služeb v revitalizaci a resocializaci kraje. Podpoří vznik nových inovativních firem, zkvalitní veřejnou správu a veřejné služby díky datovým službám.

S Ústeckým krajem na projektu spolupracují Datové, Inovační i Energetické centrum a Regionální rozvojová agentura. Projekt má velkorysý rozpočet přes miliardu korun, z toho přislíbená dotace z Evropské unie činí 952 milionů.


©2024 VLTAVA LABE MEDIA, a.s. Kopírování obsahu je bez písemného souhlasu společnosti Vltava Labe Media, a.s. zakázáno.

denik.cz