Přehled oborů v České republice
Studenti vymysleli chytrou učebnici. Má i chatbota
Septimánka Aneta Dvořáková a její spolužák Šimon Chlouba představili návrh učebnice, která by mohla ulehčit a zpřehlednit studium řady témat na základě odborně ověřených zdrojů. Se svým nápadem vyhráli Technologickou olympiádu, která se uskutečnila loni na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze–Dejvicích (FEL ČVUT). Dvojice reprezentovala pražské gymnázium Nový PORG v týmu s názvem Goobers.
Aneta Dvořáková popsala, že učebnice by v sobě měla zabudovaného chatbota. „Chatbot dá člověku odpověď a zároveň poskytne i zdroj, tedy některou z učebnic z databáze,“ dodala studentka. Podotkla, že je možné zeptat se na tutéž věc i vícekrát, a ta bude popsána detailněji.
„Procházet učebnice pořád dokola není úplně příjemné. V posledních dvou dnech jsme měli dva velké testy. Uvědomili jsme si, že to jsou tři 700stránkové knížky, které člověk musí projít a vyhledat, co a kde přesně je. Dalo by se to udělat o moc lépe s nějakou takovou aplikací,“ popsala pak studentka zdroje inspirace.
Další spolutvůrce projektu Šimon Chlouba pak zdůraznil, že by tato umělá inteligence navíc nebyla technologicky náročná. „Používá jen omezený dataset. Může běžet na mobilech či tabletech a nepotřebuje velká datacentra, takže to bude i ekologicky výhodné,“ zdůraznil student. Jak on, tak Dvořáková se podle svých slov o téma umělé inteligence zajímají i mimo soutěž.
STŘEDNÍ ČECHY
Jak zpomalit globální oteplování? Pomůže obor Design městské zeleně
Žádné bytí z podstaty. Přesně tím se řídí i Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola Benešov. Její historie sice sahá až sto třicet let dozadu, ale škola jen z historie nežije a snaží se být vždy o krok napřed. Právě proto škola přichází také s nabídkou nového studijního oboru pro mladé zahradníky. Od příštího školního roku, tedy od září 2024, tam nabídku rozšíří maturitní studijní zaměření Design městské zeleně. „Jedná se o obor zaměřený na inovativní přístupy při zakládání a údržbě nejen městských zelených ploch. Současně reaguje na potřebu změnit pohled na propojení města a krajiny,“ uvedla garantka tohoto oboru, Veronika Zikmundová, zahradní designérka a vedoucí zahradnického vzdělávání na zmiňované škole. Právě tento obor v praxi přináší možnosti zpomalení globálního oteplování. Současně se věnuje také dalšímu ožehavému tématu – hospodaření s vodou. Komplexně pak dokáže vytvářet společný prostor pro život lidí, živočichů i rostlin. Podle Veroniky Zikmundové studenti získají hlubší porozumění o symbióze obou světů – města a krajiny – a získají potřebné znalosti a dovednosti k tvoření zelených stanovišť respektujících přírodní ekosystémy a biodiverzitu. Podle ředitelky školy Ivany Dobešové studijní program vznikl díky zapojení školy do mezinárodního projektu European Platform for Urban Greening, který je zaměřený právě na řešení přizpůsobování se měnícím se klimatickým podmínkám.
Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT je prostorem, kde se rodí odborníci pro budoucnost
Absolventi Aplikované ekonomie získají excelentní dovednosti pro praxi a analýzy
JIŽNÍ ČECHY
Plicní nádory operuje robot. Lékaři s ním trénovali měsíce
V budějovické nemocnici od minulého roku operují lékaři plicní nádory robotem Da Vinci X. Díky této novince nebudou muset pacienti z jižních Čech za léčbou dojíždět na jiná pracoviště. Jde o nejmodernější postup v chirurgické léčbě plicních nádorů s velmi dobrými dlouhodobými výsledky. Robotická operace umožňuje šetrný způsob zákroku. Pacienti po operaci pociťují menší bolestivost, rychleji se rehabilitují a vrací do domácího prostředí. Nezanedbatelný je i lepší kosmetický efekt. Zahájení robotických operací plicních nádorů předcházela velmi náročná příprava, která trvala několik měsíců. Lékaři nejdříve prováděli trénink na robotickém simulátoru, což je obdoba hrací konzole. Poté absolvovali praktická školení v Barceloně a Londýně. S prvními operacemi jim přijel pomoci Carlos Martinez z Barcelony, který je jedním z nejzkušenějších robotických hrudních chirurgů v Evropě.
Ve Vollmann MetalWorx mají za cíl dosáhnout obrat více než jeden a půl miliardy korun
Staňte se klíčovým hráčem
v moderní medicíně – Biomedicínský inženýr
Další krok
v transformaci
Teplárny Písek, a.s.
Nové laboratoře
pro studenty, firmy i celý region
OA, SOŠ a SOU Třeboň
Teologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
Představení
SZŠ v Jindřichově Hradci
Vyšší odborná a střední průmyslová škola Volyně
„Moji nejmilejší zaměstnanci jsou ti, kteří vydělávají nejvíce,“ říká šéf firmy Banes Pavel Baloun
Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
ZÁPADNÍ ČECHY
Vzdělávání nové doby. Škola se seznámila s umělou inteligencí
Učitelé G+SOŠ Rokycany aktivně sledují pokroky v oblasti umělé inteligence (AI) a systematicky se v tomto směru vzdělávají. AI je disciplínou informatiky, která častěji ovlivňuje náš život v řadě oblastí. To si uvědomují pedagogové i žáci Gymnázia a Střední odborné školy (SOŠ) v Rokycanech. Na sklonku loňského roku bylo zařízení představeno organizátorem konference o možnostech využití umělé inteligence ve vzdělávání. Odborným garantem se stala společnost nVias, zaměřující se na kreativní využití moderních technologií. Prioritou bylo sdílení praktických zkušeností. Do workshopů se aktivně zapojili učitelé i žáci G+SOŠ. „Nosným tématem se staly základní stavební kameny umělé inteligence. Tak, aby studenti mohli vytvářet vlastní produkty a služby využívající AI. Po teoretickém základu následovaly paralelní workshopy, kde účastníci interaktivně pracovali s aktuálními AI nástroji a aplikacemi. Včetně programování ve Scratch, tvorby jazykových chatbotů, počítačového vidění a nástrojů na datovou analýzu,“ uvedla učitelka Monika Drechslerová.
Škola není jen budova, je to místo plné lidských příběhů a vzpomínek
Inovace v Plzeňském kraji - doba se mění obory se mění
JIŽNÍ MORAVA A VYSOČINA
Informační technologie i Technické lyceum. Otevírají se nové obory
Žáci devátých tříd si v těchto měsících vybírají budoucí střední školu. Na Vysočině se jim otevřou nové obory. Podle krajského radního pro oblast školství Jana Břížďaly Kraj Vysočina přizpůsobuje oborovou nabídku i kapacitu středních škol poptávce ze strany uchazečů o vzdělávání. Střední školy na Vysočině nabídnou od nového školního roku více než tisíc nových míst, a to zejména u oborů zakončených maturitní zkouškou. Mezi nově nabízenými obory je například Technické lyceum u průmyslových škol v Jihlavě a Žďáru nad Sázavou. Od školního roku 2024/2025 se na průmyslové škole v Havlíčkově Brodě zařadí do nabídky vzdělávání poptávaný obor Informační technologie. „U středních odborných škol v Ledči nad Sázavou a Chotěboři se nově založily učební obory, které jsou vhodné i pro dívky, což zlepšuje dostupnost vzdělávací nabídky středních škol v regionu,“ doplnila krajská mluvčí Marie Beňová.
VŠPJ - 20 let studia plného praxe v srdci Vysočiny
Přední nakladače Stoll
VÝCHODNÍ ČECHY
První v Česku. Gymnázium má robota Edgara
V první z českých středních škol netechnického zaměření začali studenti Krkonošského gymnázia Vrchlabí využívat hi-tech robota. Pojmenovali ho Edgar. Do výuky přinese inovaci, budou ho využívat při informatice, programování, chemii, ale i výtvarné výchově. Podle Vladimíra Hanuše, který na gymnáziu ve Vrchlabí učí matematiku, fyziku a informatiku, chybí současným dětem zručnost. „Hodně se staví do uživatelského stavu, ale málokdo z nich chce jít do hloubky, programování a větší práce s počítačem. Pořízení robota je možností, jak k tomu studenty motivovat,“ řekl Vladimír Hanuš. Co programovatelná robotická ruka umí, předvedla při lednovém podepsání memoranda o spolupráci mezi představiteli Královéhradeckého kraje a Nadačního fondu Škoda Auto. Jeden z vrchlabských žáků Martin Teplý stiskl tlačítko a robot Edgar se podepsal do přesně určeného místa ve smlouvě vedle hejtmana Martina Červíčka a ředitele nadačního fondu Ladislava Kučery. „Už jsme s robotem pracovali v robotickém kroužku. Vyzkoušeli jsme, že se umí podepsat. Mohli bychom ho použít například na manipulování s objekty nebo při pokusech na chemii,“ popsal první zkušenosti s robotem Martin Teplý, žák primy Krkonošského gymnázia ve Vrchlabí. „Je to vůbec poprvé, kdy robot podepisoval smlouvu. Je to unikátní pomůcka, žáci se na něm naučí pracovat a získají další motivaci. Využijí ho i další regionální školy a volnočasové kroužky,“ připomněl Arnošt Štěpánek, náměstek hejtmana pro školství.
Perspektivní obory ve východních čechách - Argotech
Regálové systémy Gondella (nejen) pro chytré obchody budoucnosti
Branding design
a branding floristiky
Kybernetika, energetika,
počítačová umění a design
AI a kvantové počítače aneb
„Chcete vědět, jak funguje svět?“
SEVERNÍ ČECHY
Z České Lípy do Las Vegas. Studenti přijeli s vodíkovou formulí
Z okresního města v Libereckém kraji až do největšího města v Nevadě. To byla cesta studentského týmu Pink Hawk ze Střední průmyslové školy v České Lípě na celosvětové finále závodu modelů vodíkových aut – Horizon Hydrogen Grand Prix, které se v září loňského roku uskutečnilo v Las Vegas. Přípravě na závody vodíkových formulí předcházely měsíce práce – a kromě jiného si studenti museli vůz nejdříve sami sestavit. „Stavebnici automobilu máme zapůjčenou z Katedry softwarového inženýrství Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Děčíně. Sestavení celého automobilu do funkčního stavu trvalo našemu týmu tři měsíce. Žáci na stavbě autíčka pracovali mimo vyučování mnoho hodin, ale věnovali se i technice jízdy v rámci tréninků ve školní tělocvičně,“ řekla Vendulka Vorlová, zástupkyně ředitele SPŠ v České Lípě. Přes kvalifikační závod se zde tým Pink Hawk úspěšně probojoval do finále, kde obsadil senzační 8. místo, a stal se tak suverénně nejlepším z celkem čtyř českých týmů, které se akce zúčastnily. Úspěšný českolipský tým odměnila i Česká vodíková technologická platforma (HYTEP).
Studuj design či techniku
v jedné z nejmodernějších škol v zemi.
Studuj ve Štětí!
Multioborová škola
EKONOM
v Litoměřicích
Inovace a kreativita:
Cesta naší školy
k úspěchu
STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ MORAVA
Kdo je autorem obsahu? Lingvisté vyvinuli unikátní technologii
Vědci z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli unikátní technologii, která umožňuje automatické profilování osob. Najde využití v uzpůsobování internetového obsahu, v reklamě, v personalistice i při komunikaci s ohroženými skupinami lidí. Nová technologie pomůže také psychologům, vyšetřovatelům i při procesech vedoucích k rozvoji bezpečnosti státu. Po několikaletém výzkumu a vypracování potřebných rešerší je nová technologie evidována na patentovém úřadu v USA. Už řadu let se odborníci z Katedry obecné lingvistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého (FF UP) věnují vlastnostem textu, které jsou založeny na frekvencích. Princip frekvenčních analýz je dlouhodobě ověřenou metodou, využívanou například při detekci autorství. Zatímco klasická lingvistika se v tomto smyslu zabývá jevy s vyšší frekvencí, členové katedry obecné lingvistiky a katedry asijských studií si po několikaletém bádání povšimli, že ještě lepší výsledky lze získat i s využitím méně častých jevů.
Perspektivní Maier CZ
PK SOLKEN ENERGY s.r.o. Flexibilní partner s flexibilními panely
Díky vakuovým vývěvám Edwards vznikají výrobky a vynálezy, které mění svět k lepšímu
SEVERNÍ MORAVA
Jedni z prvních na světě. V elektromotorkách je budoucnost
Nápad vyrábět elektromotocykly dostal jako jeden z prvních na světě výrobce z Moravskoslezska. Mezi zákazníky patří například známý americký rapper Kanye West nebo syn amerického herce Clinta Eastwooda. Majitel je nadšený motorkář, a proto před jedenácti lety sestrojil pro svou malou dceru první elektromotocykl. Nyní má výrobce v nabídce jedenáct druhů motocyklů, na kterých se mohou prohánět terénem jezdci všech věkových skupin. Výrobce byl jedním z pionýrů na trhu elektromotocyklové mobility. Díky tomu má poměrně velký náskok ve vývoji těchto motorek. V době, kdy s elektromotocykly začínal, se mu motorkáři smáli a odrazovali ho. Ukázalo se ale, že elektromobilita je trendem budoucnosti.
IUVENTAS - Škola, které záleží na vzdělání našich žáků
Studium techniky v souladu s přírodou
Využití umělé inteligence ve výuce? Pedagogům pomáhá nový web
Nejužitečnější nástroje pro práci s umělou inteligencí, přesné návody, jak ji využívat ve výuce, praktické tipy a rady od učitelů a další inspiraci přináší bezplatný web ucimsAI.cz.
Pomoc zde naleznou jak úplní začátečníci, tak pokročilejší uživatelé AI. Se začátkem loňského září spustila společnost Scio stránky www.ucimsAI.cz, které pomáhají učitelům objevit svět umělé inteligence (AI), nabízejí její praktické využití ve výuce nebo přípravě na ni.
Na jednoduchém webu učitelé najdou konkrétní tipy z praxe (například jak využívat Chat GPT ve škole; jak si Chat GPT upravit podle potřeby; jak připravit video a podobně), návody na práci s nejpopulárnějšími nástroji umělé inteligence (například generování obrázků v Midjourney, práce s chatboty Chat GPT, Google Bard a jiné) i další inspirativní příspěvky.
Funkčnost zveřejňovaných návodů, které jsou srozumitelné i naprostým laikům, je navíc prakticky ověřena jejich využitím ve Scio školách, které s nástroji AI aktivně pracují již od minulého školního roku. Obsah stránek se bude průběžně rozrůstat.
Skupina učitelů a učitelek pak měla za úkol testovat aplikaci ScioBot, která pedagogovi během chvíle vygeneruje kompletní přípravu na jakoukoliv hodinu. Stačí zadat téma a třídu a aplikace pak sama navrhne cíle hodiny, obsah výuky, metody a aktivity pro žáky. Vše je přizpůsobené zadanému tématu a věku žáků.
©2024 VLTAVA LABE MEDIA, a.s. Kopírování obsahu je bez písemného souhlasu společnosti Vltava Labe Media, a.s. zakázáno.